W roli głównej: riuszki

 • 6 lat temu
 • 0


 • Typ: fałdy, gromada: falujące, rząd: marszczenia, rodzina: falbany, rodzaj: riuszki, gatunek: riuszka pospolita
  Typ: fałdy, gromada: falujące, rząd: marszczenia, rodzina: falbany, rodzaj: riuszki, gatunek: riuszka pospolita

  Jak ja lubię słowa, które pięknie tłumaczą niuanse rzeczywistości.

  Taka falbanka. Niejedno ma oblicze, a w związku z tym niejedno imię. Czym innym będzie regularna falująca falbana z solidnego, szerokiego pasa tkaniny, czym innym drobne, gęste przymarszczenia albo plisowanki.

  Owe przymarszczenia wypada nazwać riuszką. Wyraz pochodzi od francuskiego ruche w istocie znaczącego tyle, co falbana, w języku polskim przyjętego jednak dla precyzyjnego określenia suto umarszczonej bądź plisowanej falbanki z cienkiej tkaniny.

  Tyle w kwestii leksykalnej. Kwestię wizualną tłumaczą zdjęcia, na których widać sukienkę zdobioną wyżej opisaną. Riuszki mają tendencję do infantylizowania ubrań, dodawania im – dla mnie niepożądanej – słodyczy, dobrze jest więc temu zapobiec i czymś przełamać.

  W tym przypadku przełamaniem są sportowe buty, męska marynarka oraz srebrne spodnie kuloty (od francuskiego culottes oznaczającego oprócz tego, że majtki, także po prostu spodenki). Też piękne słowo, chociaż kiedyś mówiło się po prostu spódnico-spodnie (albo galoty, co wydaje się idealnym odpowiednikiem culottes nie tylko od strony semantycznej, ale i fonetycznej). No ale to już materiał na inną opowieść.

  Fot. Maciej Burzykowski

  komentarze

  Dodaj komentarz

  Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *. Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.