Mokasyny i cekiny

 • 3 lata temu
 • 0


 • Jestem zdeklarowaną skarpeciarą. Do tego nieuleczalnie kocham cekiny. Efektem obu tych namiętności są te właśnie skary. Sama je sobie uszyłam
  Jestem zdeklarowaną skarpeciarą. Do tego nieuleczalnie kocham cekiny. Efektem obu tych namiętności są te właśnie skary. Sama je sobie uszyłam
  white socks

  Białe skarpetki do czarnych mokasynów – fajne czy fujka? Jak zawsze: zależy.

  Co do zasady: do mokasynów, obuwia tradycyjnie letnio-wiosennego, skarpetek raczej wkładać się nie powinno. No właśnie: r a c z e j, bo osobną jest kwestia, o jakich mokasynach mowa, jakie skarpetki i cała reszta stylówy, którą dopełniają. Poza tym, jeśli się chce, to wszystko można. Jedyna krzywda, jaka może się zadziać, to zranione uczucia estetyczne otoczenia. Do przeżycia, tym bardziej, że to otoczenie ma problem, nie my.

  Przyznaję, białe skarpetki i czarne mokasyny to połączenie dosyć sprośne, żeby nie powiedzieć obsceniczne, do tego festyniarskie, trącające mychą. Trudno jednak zaprzeczyć, że jest także widowiskowe, niezawodnie przykuwa uwagę, powodując estetyczne spory i pewnie dlatego, przez wyrazistość, ten kontrast, dawno oswoiła je popkultura. Taki czarno-biały zestaw to mocno sceniczna historia, dlatego wybierał ją niegdyś Elvis Presley, bohater Travolty, Danny Zuko w „Grease” czy wreszcie Michael Jackson, któremu zdarzało się szaleć nie tylko w białych skarpetach, ale też białych wyszytych migoczącymi kryształkami. 

  Niniejsze własnoręcznie przeze mnie uszyte cekinowe skary to głównie nawiązanie do ikonicznego zestawu Jacko. Dlatego zresztą dostały roboczą nazwę emdżejki. Zależało mi, żeby tchnąć w nie ducha lat 80., z którymi najbardziej mi się kojarzą, wydobyć całą ich błyskotkowatość. Luźna forma (tak, celowo odstają od nóg, tak, właśnie takie miały być) jest z kolei po to, żeby dawały do zrozumienia: hej, nie traktujcie nas zbyt poważnie, jesteśmy takie, bo to zabawne i fajne.

  white socks
  white socks
  white socks
  white seguin socks
  white sequin socks

  Fot. Maciej Burzykowski

  komentarze

  Dodaj komentarz

  Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *. Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.